Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś
Uroda stal szlachetna

Czym jest stal szlachetna i do czego można jej użyć?

Data publikacji 12 sierpnia 2021

Stal szlachetna cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza jako zamiennik metali szlachetnych. Przydaje się ona najbardziej w jubilerstwie, gdzie ceniona jest za swoją wytrzymałość. Z wyglądu przypomina ona srebro, ale jest jednocześnie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wszystko to w połączeniu z niszą ceną. Jakie są inne zalety takiej stali i w jaki sposób można ją jeszcze wykorzystać?

Zalety stali szlachetnej 

Metale szlachetne mają wiele walorów estetycznych, ale wiele osób narzeka, że wymagają one mnóstwo czasu na pielęgnację. W przypadku stali szlachetnej polerowanie i czyszczenie wykonuje się sporadycznie. Sam materiał odporny jest na rdzewienie, wskutek czego nie trzeba stresować się, że straci blask przy kontakcie z wodą. Stal ciężko jest zabrudzić, a już zwłaszcza uszkodzić, jeżeli zostanie uderzona przez inny przedmiot. To znacznie wytrzymalszy materiał niż srebro. 

Stal szlachetna nie zawiera nawet śladowych ilości niklu. To bardzo ważne w przypadku osób z alergią, które nawet przy niewielkiej ilości tego pierwiastka mają różnego rodzaju reakcje. Problematyczne jest także samo srebro, dzięki któremu wiele osób ma podrażnioną skórę. Stal jest bardzo przyjazna w dotyku, nie powoduje nieporządnych reakcji ciała oraz pozwala uniknąć kontaktu ze rdzą. Z punktu zdrowotnego może być więc znacznie lepsza niż większość metali szlachetnych. 

Wykorzystanie stali szlachetnej 

Jubilerstwo coraz częściej wykorzystuje stal szlachetną jako zamiennik srebra. Nie tylko ma podobne walory estetyczne, ale jest przy okazji tańsza. Przy okazji dużo łatwiej ją wyprodukować z uwagi na przewagę występowania żelaza i węgla względem metali szlachetnych. Na rynku jubilerskim można znaleźć cało mnóstwo stalowej biżuterii. Świetnie prezentują się kolczyki, łańcuszki i naszyjniki. Bardzo ładnie wyglądają też obrączki, które dopiero po dokładnym zbadania można odróżnić od tych srebrnych. 

Biżuteria ze stali ma jeszcze tę zaletę, że jest bardzo stabilna kolorystycznie oraz ma bardzo lśniącą powierzchnię. Dzięki czemu jest bardzo widoczna i zwraca uwagę otoczenia przez długi czas. Bardzo popularne są ozdoby na wisiorek, które miesiącami nie tracą swojego blasku. Można się też pokusić o specjalne bransoletki na rękę. Stal szlachetna występuje również w wersji pozłacanej, która wykonywana jest metodą galwaniczną. Można w ten sposób znacznie zróżnicować swoją kolekcję biżuterii. Cieplejsze barwy świetnie komponują się ze srebrnymi wersjami ozdób, dzięki czemu stal szlachetna wydaje się jeszcze atrakcyjniejsza. 

kręcone włosy

Redakcja perfumino.pl

Jesteśmy zespołem specjalistów od mody i urody. Dzielimy się poradami związanymi ze zdrowiem, lifestylem i pielęgnacją. Znajdziesz też u nas ciekawe pomysły na stylówki i wiele urodowych ciekawostek. Pasjonują nas perfumy stąd zamieszczamy tu też wiele artykułów związanych właśnie z nimi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

powiększanie ust