Perfumy arabskie – charakterystyka
Data publikacji 1 października 2023
Perfumy arabskie – charakterystyka
Perfumy mają niezwykłą moc. Poprawiają nasz nastrój, dodają pewności siebie, sprawiają, że czujemy się atrakcyjni. Mogą być ciężkie i zmysłowe bądź przeciwnie – lekkie i radosne. W gronie najpopularniejszych mieszanek zapachowych są te, które wywodzą się ze świata arabskiego. Jaka jest historia ich powstania i czym odróżniają się od innych perfum?
Perfumy orientalne
Jak sama nazwa wskazuje, arabskie perfumy mają swoje korzenie na Bliskim Wschodzie, szczególnie w regionie Morza Arabskiego. W Europie pojawiły się dzięki wyprawom krzyżowym. W średniowiecznej Europie, gdzie przez wiele lat perfumy uważane były za grzeszne, arabskie perfumy przyniosły długo oczekiwany powiew piękna i wyrafinowania. Następnie stopniowo zapomniano o nich, a ich powrót nastąpił z impetem w ostatnich dekadach.
Dlaczego arabskie perfumy nagle zyskały na popularności? Istnieje kilka czynników, które wpłynęły na ten trend, ale jednym z kluczowych jest wzrost zamożności społeczeństw. Zwiększona dostępność perfum renomowanych marek takich jak Chanel, Dior czy YSL była wynikiem tego bogacenia się.
Jednocześnie, ten wzrost zainteresowania perfumami spowodował duże zainteresowanie nowościami. Rozpoczęto poszukiwania innowacyjnych kompozycji, nowych molekuł i unikalnych zapachów. Francuskie perfumy zdobyły sobie nowego, silnego konkurenta, czyli marki arabskich perfum.
Arabskie perfumy – czym się wyróżniają?
Chociaż to Arabowie znacząco udoskonalili proces destylacji wodnej, to arabskie perfumy często kojarzą się z formą aromatycznego olejku lub kremu, który jest tworzony poprzez połączenie olejków eterycznych z olejami lub woskami pochodzenia roślinnego. Perfumy w takiej postaci wyróżniają się dłuższą trwałością w porównaniu do tradycyjnych sprayów, które szybko ulatują z powierzchni skóry. Oleiste lub kremowe bazy utrzymują się na skórze przez wiele godzin, czasem nawet kilkanaście godzin. Co istotne, perfumy w formie olejku lub kremu nie zawierają alkoholu, dlatego nie powodują podrażnień.
Perfumy arabskie zazwyczaj są kojarzone z intensywnymi, korzennymi aromatami, a wśród najpopularniejszych (i najdroższych) składników wymienia się oud, który jest destylatem pozyskiwanym z konarów drzewa agarowego, rosnącego w Azji Południowo-Wschodniej. Często używane są także piżmo, ambra, drzewo sandałowe, róża i jaśmin. Dzięki tej różnorodności składników arabskie perfumy przyciągają zarówno osoby preferujące intensywne zapachy, jak i miłośników delikatniejszych, kwiatowych nut.
Materiał zewnętrzny