Czy warto wymieniać plomby z amalgamatem?
Data publikacji 17 listopada 2022
Wypełnienia amalgamatowe są stosowane w stomatologii od ponad 150 lat i do niedawna były głównym rodzajem wypełnień w gabinetach stomatologicznych.
Amalgamat stomatologiczny jest trwałym materiałem wypełniającym wykonanym ze stopu metalu i rtęci. Taka plomba jest często nazywana srebrem, rtęcią, metalem lub żelazem.
Obecnie kliniki dentystyczne nadal wykorzystują amalgamaty stomatologiczne, ponieważ są one niezawodne i niedrogie, chociaż takie rozwiązanie stosuje się coraz rzadziej. Takie wypełnienia wytrzymują do 10 lat, ale nowoczesne materiały kompozytowe są nie mniej trwałe. Wypełnienia amalgamatowe od dawna nie są stosowane w prywatnych klinikach.
Wymiana plomby z amalgamatem – czy warto?
Autorzy niektórych tekstów zauważają, że takie wypełnienia to bomba chemiczna, która przyczynia się do rozwoju nieuleczalnych chorób.
Temat ten jest również poruszany w literaturze medycznej, ale wspomina się tylko o rzadkich reakcjach alergicznych, co wyklucza toksyczność podczas stosowania wypełnień. Największe ryzyko przedostania się rtęci do organizmu człowieka występuje podczas zakładania i wymiany wypełnień amalgamatowych. Z tego powodu obecnie stosuje się specjalne amalgamaty w postaci kapsułek.
Wskazania do wymiany wypełnień amalgamatowych
- Próchnica rozwijająca się wokół wypełnienia.
- Duże wypełnienia (wypełnienia amalgamatowe nie nadają się do wypełniania dużych ubytków).
- Rozchwiane zęby. Jeśli z zęba pozostaną tylko cienkie ściany, amalgamat może spowodować jego pęknięcie.
- Wymiana wypełnienia amalgamatowego ze względów estetycznych, ponieważ jego kolor różni się od naturalnego koloru zęba.
Prawidłowy zabieg wymiany plomby z amalgamatem jest bezpieczny dla pacjenta i zawsze ma ogromne znaczenie dla estetyki uśmiechu. Zabieg jest bezbolesny i wykonywany w znieczuleniu.
Nowoczesne rozwiązania
Obecnie w stomatologii istnieje szeroki wybór materiałów wypełniających, które charakteryzują się dużą wytrzymałością, bezpieczeństwem i estetyką. Ponadto niektóre osoby mają zwiększoną wrażliwość na metale zawarte w wypełnieniach amalgamatowych i dla takich pacjentów lepiej jest zastąpić wypełnienia amalgamatowe bardziej nowoczesnymi.
Dlatego też często zastępuje się wypełnienia amalgamatowe wypełnieniami kompozytowymi (wypełnienia kompozytowe dobrze leżą i dobrze wyglądają) lub usuwa się wypełnienia amalgamatowe.
Dlatego jeśli wypełnienie amalgamatowe utraciło swoją szczelność, należy je usunąć. Czarna szczelina między zębem a wypełnieniem (wskazują to czarne strzałki) wskazuje na naruszenie szczelności zęba, co sam pacjent może zauważyć gołym okiem.
Po leczeniu zęba, usunięciu plomby amalgamatowej i wszystkich uszkodzonych tkanek pojawia się próchnica, którą należy zasklepić, czyli odbudować twardą tkankę zęba. Do takich celów doskonale nadają się nowoczesne wypełnienia. Przywracają zdrowie zęba, nadając mu naturalny wygląd.
Każda interwencja chirurgiczna może prowadzić do dalszych powikłań, dlatego tylko lekarz może z całą pewnością stwierdzić, czy warto zmieniać wypełnienie.