Leczenie zębów – rodzaje znieczuleń. Jakie wybrać?
Data publikacji 1 września 2022
Za pomocą znieczulenia w gabinecie stomatologa leczenie zębów może odbywać się bez bólu. Jakie rodzaje znieczuleń są obecnie dostępne dla pacjentów? Na jakie z nich warto się zdecydować, aby zabiegi odbywały się bezstresowo?
Kiedy stosuje się znieczulenia stomatologiczne?
Aktualnie znieczulenia stomatologiczne używane są standardowo podczas wielu procedur.
Najczęściej stomatolodzy korzystają z nich w przypadku leczenia zachowawczego przy mniejszych ubytkach oraz leczenia kanałowego, czyli endodontycznego. Podawane są też przy leczeniu chirurgicznym oraz przy ekstrakcjach, czyli wyrywaniu zębów.
Również znieczulenia stomatologiczne mogą być wykorzystane podczas procedur związanych z leczeniem chorób dziąseł, na przykład przy oczyszczaniu kieszonek zębowych.
Wobec tego znieczulenia używane są do zróżnicowanych procedur, pozwalając na łatwe i wygodne wykonanie zabiegów zarówno pacjentowi, jak i dentyście.
Najlepszy dentysta Kraków https://stomatologiaswiatkowska.pl/ – skorzystaj z leczenia w profesjonalnym gabinecie i skorzystaj z nowoczesnego znieczulenia!
Rodzaje znieczuleń w stomatologii
W stomatologii wykorzystuje się różne rodzaje znieczuleń stomatologicznych, które podawane są na różne sposoby i również mają różne działanie. Jakie z nich warto poznać?
Znieczulenie standardowe – podawane strzykawką z igłą
To najczęściej prowadzony rodzaj znieczuleń w gabinetach, który polega na podaniu preparatu znieczulającego za pomocą igły i strzykawki. Jest on również w pełni refundowany przez NFZ.
Takie znieczulenie charakteryzuje się wysoką skutecznością, ale może ono powodować dyskomfort w trakcie podania, w tym uczucie rozpierania oraz szczypania. To powoduje, że nie przepadają za nim często dzieci, ale również wiele osób dorosłych.
Znieczulenie komputerowe
W prywatnych gabinetach stomatologicznych można skorzystać ze znieczulenia komputerowego, które polega na podaniu substancji znieczulającej igłą, ale preparat dozowany jest wtedy przez komputer.
Znieczulenie komputerowe charakteryzuje się przede wszystkim bardzo niskim poziomem dyskomfortu, dlatego też jest ono często wybierane zamiast standardowego. Podanie środka odbywa się pod niższym ciśnieniem, więc nie ma wtedy nieprzyjemnego uczucia. Także nie wpływa ono w tak dużym stopniu na mimikę twarzy.
Znieczulenie gazem rozweselającym
Gaz rozweselający zapewnia większy komfort pacjenta poddanego procedurom stomatologicznym. Łączone jest ono z innymi rodzajami znieczuleń – standardowym, komputerowym, ponieważ gaz ten sam w sobie ma niskie właściwości znieczulające.
Bardzo często takie znieczulenie, które określane jest jako sedacja wziewna, jest stosowane w przypadku dzieci, które nie przepadają za chodzeniem do dentysty.
Narkoza – znieczulenie ogólne
Wybrane rodzaje gabinetów stomatologicznych umożliwiają również przeprowadzenie leczenia stomatologicznego u pacjentów w narkozie, czyli poddanych znieczuleniu ogólnemu. Stosowane jest ono głównie w przypadkach dentofobii oraz u pacjentów z niepełnosprawnościami.
Znieczulenie ogólne u dentysty wymaga wcześniejszego wykonania odpowiednich badań oraz konsultacji z anestezjologiem.