Robienie własnych perfum
Data publikacji 3 listopada 2019Wszyscy fani pięknych zapachów wiedzą, z jakimi kosztami wiąże się perfumeryjne hobby. Perfumy w drogeriach to ogromne koszty – jeden, często niewielki flakonik dobrych perfum kosztuje kilka setek złotych. Poza tym po pewnym czasie okazuje się, że wiele zapachów jest do siebie podobnych, a my zaczynamy dążyć do tego, by znajdować coraz to bardziej oryginalne połączenia. Jak wybrnąć z tej sytuacji. Otóż odpowiedź jest taka, że można zrobić swoje własne perfumy.
Jak zrobić perfumy?
Wbrew pozorom może okazać się, że to całkiem proste zadanie. Najprostsze perfumy, jakie możemy robić w domu wykonuje się na bazie olejków. Perfumy w oleju nie są może tak popularne w naszym kręgu kulturowym jak te na bazie alkoholu, a jednak również są przepiękne. W innych kręgach, takich jak Indie, perfumy w oleju są czymś normalnym. Nawet na naszym, polskim rynku można zakupić piękne, indyjskie perfumy zamknięte w olejowym kremie.
Domowe perfumy – zalety
Plusem takich domowych perfum, czy to robionych na bazie oleju czy alkoholu jest to, że nie zawierają żadnych szkodliwych dodatków i są w stu procentach eko – bo w końcu wykonaliśmy je własnoręcznie. Dodatkowo perfumy stworzone na bazie oleju oprócz przepięknego zapachu mają również dodatkowo właściwości pielęgnacyjne – nierzadko mogą być stosowane przez osoby, które mają alergię na standardowe, drogeryjne perfumy.
Jak zrobić perfumy w domu? Należy najpierw wybrać bazę. Będzie to ekstrakt alkoholowy czy olejowy? Wybierając olej, który będzie nośnikiem zapachu powinniśmy kierować się tym, by jego zapach był jak najbardziej neutralny, by nie zepsuł całego efektu, jaki powinny dać dodawane do niego olejki eteryczne. Dodatkowo warto jest też wybrać coś, co zakonserwuje nasz zapach i nada mu trwałości, na przykład zwykła gliceryna.
Potem musimy skomponować nasz zapach. Znając się na perfumach powinniśmy już wiedzieć, jakie mniej więcej zapachy lubimy. Warto poeksperymentować i łączyć ze sobą różne zapachy, aż uzyskamy zadowalający nas efekt.
Do olejku bazowego dodajemy odpowiednią ilość olejków eterycznych, a także konserwantu. Olejków eterycznych dodajemy proporcje zależne od tego, czy dany zapach ma być nutą serca, nutą podstawy i nutą głowy. Następnie odstawiamy olejek w ciemne i chłodne miejsce, by odstał. Należy pozostawić go najlepiej na kilka tygodni, aby zapachy pięknie się połączyły i dojrzały, trochę jak w przypadku wina, które potrzebuje czasu, by nabrać smaku i aromatu. W efekcie otrzymujemy wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju perfumy, które mogą stać się twoją wizytówką.